Sports Boat Filosu 2021’i değerlendirdi

Merhaba arkadaşlar,

Sports Boat Komitesi, rekabetin en üst düzeyde yaşandığı bir sezona daha ailecek veda etti. 

İstanbul Yelken Kulübü’nde düzenlenen geleneksel “Aile Toplantısı”nda, Sports Boat Komitesi filo ile birlikte geride kalan yılı değerlendirdi  ve 2022’ye dair planlarını paylaştı. 

Komite Başkanı Saruhan ÇINAY, yaptığı açılış konuşmasında 2021 sezonunda gerçekleşen Sports Boat 2021 Trofesi yarışları, Avrupa ve Türkiye Şampiyonaları, trofe dışında düzenlenen ve Sports Boat sınıfının katıldığı yarışlar, katılan ekipler ve performansları ile ilgili bilgileri aktardı. 


Covid19 pandemisinin gölgesinde de olsa, 2021’e öyle çok şey sığdırılmış ki.. Hemen akıllara gelen başlıklar; 

Protesto Kurulu Başkanı Murat Suntay’ın katkıları ile düzenlenen kural semineri, 

Trofe yarışlarında ve özellikle Türkiye ve Avrupa Şampiyona’larında uygulanan “kafa numarası” uygulaması,

Canon Türkiye’nin katkıları ile Spor Fotoğrafçısı Onur ÇAM’ın katılımı ile düzenlenen fotoğraf yarışması,

Permolit Boya’nın katkıları ile Kalamış Yelken Kulübü’nde yapılan çevre düzenleme çalışmaları,

ORC SportsBoat Avrupa Şampiyonası hazırlıkları ve toplam 4 gün içinde gerçekleşen yarışlar ve ödül töreni …

Toplantıda ayrıca 2021 yarış sezonunda SportsBoat sınıfına katkıda bulunan kişi ve kurumlara da teşekkür edilerek anı plaketleri takdim edildi. 

2021 sezonu SportsBoat Trofesi ana sponsoru Ceyhun Üstünel, SuperPar

2021 Türkiye Şampiyonası Coğrafi Etap sponsoru Atabay Kupası, Atabay İlaç

2021 ORC Avrupa Şampiyonası sponsorları:

Ana Sponsor Deniz Ticaret Odası,

Lojistik Sponsoru DFDS,

Spor ve sanatı birleştiren Ödül Sponsoru Galeri Binyıl,

Sosyal Media Sponsoru IMAGEUS,

Kahve Sponsoru Starbucks’a

Tabi bunlara ilave olarak; 

2021 sezon yarışlarına ev sahipliği Kalamış Yelken Kulübü başta olmak üzere Marmara Yelken, Heybeliada Su Sporları Kulübü ve diğer tüm kulüplere,

2021 sezon trofe ve şampiyonalarında mücadelenin adil, sorunsuz geçmesini sağlayan Baş Hakem Levent Gürkan ve değeli hakem ekibine, Murat Suntay  başkanlığındaki protesto heyetine,

Yazı ve haberleri ile sınıfa ait bilgileri yelken camiasına aktaran TURKSAIL.com denince akla gelen isim sevgili Serdar BAPOĞLU’na,

Yüksek tempoda gerçekleşen yarışların akılda kalacak an’larını ölümsüzleştiren “ig_sailingTR” projesi ve ben deniz Kayıhan HASIRCI’ya da teşekkür edilerek hatıra plaketleri teslim edildi. 

İstanbul Yelken Kulübü Başkanı Sayın Ahmet KARA da SportsBoat filosu ve Komitesi’ne hitap ederek, kulübümüzün kapılarının her zaman tüm yelkencilere açık olduğunu hatırlattı, İstanbul Yelken Kulübü’nün içinden geçtiği değişim süreci hakkında kısaca bilgilendirme yaptı. 


Ev sahipliği yapacak kulüpler henüz belirlenmemiş olmakla birlikte, 2022 yılı yarış programı Başkan Saruhan ÇINAY tarafından aşağıdaki şekilde açıklandı: 

Sportsboat Trofesi Yarışları:

27 Mart 2022 - Trofe 1.ayak yarışları,

24 Nisan 2022 - Trofe 2. ayak yarışları,

22 Mayıs 2022 - Trofe 3. ayak yarışları,

25-26 Haziran 2022 - Trofe 4. ayak yarışları (İstanbul Kupası),

7 Ağustos 2022 - Trofe 5. ayak yarışları,

14 Ağustos 2022 - Trofe 6. ayak yarışları,

26-27-28 Ağustos 2022 - Trofe 7. ayak yarışları (Türkiye Şampiyonası),

9 Ekim 2022 - Trofe 8. ayak yarışları,

12 Kasım 2022 - Trofe 9. ayak yarışları,

ve Trofe harici, SportsBoat filosunun sınıf olarak iştirak etmesi planlanan yarışlar olarak da:

19 Mayıs 2022 - 19 Mayıs Kupası,

23-24-25 Eylül 2022 - Bosphorus Cup (İstanbul Boğazı ve şamandıra yarışları),

28-29-30 Ekim 2022 - Cumhurbaşkanlığı Kupası 


Baş Hakemimiz Levent Gürkan, sunumunda 2022’de uygulanacak yarış kuralları, parkur ve derecelendirme işlemlerine ilişkin filoyu bilgilendirdi. 

TYF SportsBoat Komite Başkanlığı görevini sevgili Saruhan ÇINAY’dan devir alan sevgili Sinem ERGUN, yaptığı sunum ile 2022 yarışlarının formatları, katılım bedelleri ve yarışların sürekliliğine dair bilgilendirme yaptıktan sonra  2021 trofesini kazanan A ve B grubu ekipleri ile birlikte üniversiteler arasındaki birinci ekip ödüllerini teslim aldı. 

Şampiyonluğun son yarışa kadar belli olmadığı, rekabetin en üst derecede yaşandığı 2021 trofesinde kupalar:

2021 Trofesi A grubu şampiyonu Şükrü Sanus dümenciliğinde yarışan “One Design” (Farr 25 OD),

2021 Trofesi B grubu şampiyonu Mehmet DİNÇAY dümenciliğinde yarışan “KS Global Logistic/ KYK Yelken Kulübü”, ve  

2021 Trofesi Üniversite Takımları arasında şampiyon Alp GÜÇER dümenciliğinde yarışan MASCOT/ Beykent Üniversitesi Yelken Takımı (Platu25)

ORC Avrupa Şampiyonası’na katkılarından dolayı Sükrü SANUS’a Galeri Binyıl’dan özel ödüller de verildi. Bu ödüller fotoğraf sanatçısı Henri KONDİYOTİ’nin İstanbul temalı bir fotoğrafı ve yine sanatçı Gizem GÜNGÖRDÜ’nün harika bir eseri oldu.

Dilek ve temenniler alındıktan sonra, toplantı şahane bir pasta ile sona erdi! 

2021’i uğurlarken, 2022’de çok daha güzel, rekabeti yüksek yarışlarda yine bir arada olabilmek dileğiyle! 

Sevgi ve saygılarımla


…ve 2021 yat yarış sezonu başladı!

Merhaba arkadaşlar,

Geldi geliyor derken, sonunda büyük gün geldi… 

Hepimizin aklında aynı soru.. “acaba yarışlar başlayacak mı, yoksa.. 2020’de olduğu gibi süresiz bir erteleme mi yaşanacak?”

13 Mart Cumartesi günü İstanbul Yelken Kulübü’nün trofe programında yer alan Çanakkale Zaferi Kupası’nın 106.yıl etkinlikleri kapsamında 28 ekip Fenerbahçe koyunda, İYK ile Moda Deniz Kulübü arasında kurulan start/finish hattında hazır idi. 

Saatlerimiz 10:20’yi gösterdiğinde hazırlıklarını tamamlayan yarış komitesi 10 dk uyarısını verdi. 

Planlanan parkur; Fenerbahçe koy içi (start) - Sığlık şamandırası (digavsing çakarı) - Adalar - Bostancı sığlık çakarı - Fenerbahçe sığlık çakarı - Fenerbahçe koy içi (finish)olarak açıklanmıştı. 

Saatler 10:30’u gösterirken Deniz Kuvvetleri’nin de katılımı ile start düdüğü, işaret fişeği eşliğinde çaldı ve yarış başladı.

Rüzgar hızı beklenenin altında zaman zaman 10knots civarında olsa da, start sonrası Sivriada açıklarında iyice hızını azalttı ve yarışın temposu oldukça düştü… Yarış Komitesi, Bostancı önlerindeki şamandıra dönüşü ve Digavsing dönüşünü iptal ederek rotayı kısaltınca, filo, adaları döndükten sonra finish’e yöneldi. 

13 Mart cumartesi ve 14 Mart pazar toplam 2 etap yapılması planlanan yarışlar, COVID-19 önlemleri nedeni ile pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması nedeni ile sadece 13 Mart cumartesi etabı ile son buldu. 

Gerçekleşen yarışın klasman bazında birincileri ise; 

IRC0 - ENKA Cheese (TK 1957) FARR40,

IRC1 - Yılport Goblin (TK 518) One Tonner,

IRC2 - Helly Hansen Cheese (TK 174) Archambault 35,

IRC3 - Shell Alize (TK 532) Mat10,

IRC4 - Kupa Kızı-Setur Marinas (TK 181) Half Tonner, 

Gezgin - İYK/Blue Wind (TK 138) 


2021 yat yarış sezonunda Mart 2021 döneminin kalan yarışları ise: 

20-21 Mart - BAUISC Spring Trophy - 5.Yıl (Caddebostan parkuru şamandıra yarışları)

28 Mart  - 2021 Spotsboat Trofesi - Kalamış Yelken Kupası (Fenerbahçe/Kalamış Koy içi şamandıra yarışları)2021 Yarış Sezonu Başlıyor…mu?

Merhaba deniz ve yelken sevdalıları! 


Ülkemizi ve tüm dünyayı derinden etkileyen COVID-19 salgının gölgesinde, Ağustos ortasında geç başlayıp tadını alamadan çabucak biten hızlandırılmış bir 2020 sezonu ardından, özlediğimiz ve doya doya denizde olabileceğimiz bir sezona kavuşabilecek miyiz? 

Pek çok deniz ve yelken sevdalısının aklında bu soru, bir yandan takvimde gün sayıp bir yandan yetkililerin “yasaklar” ve “normalleşme” konusunda yapacakları açıklamaları takip ederken, bir yandan da yüzünü göstermeye başlayan güneşin etkisi ile bir an önce denize kavuşmayı bekliyor.  

İstanbul bölgesinde aktif olan kulüpler, 2021 taslak yarış programlarını çoktan yayınladı, okumak bile heyecan verici… 

Arada kaçırdığım bir yarış yok ise 2021 sezonunda yaklaşık 70-75 yarış arası bir planlama yapılmış durumda, hava ve mevsim şartları (ve tabiiki COVID-19) izin verirse, özellikle geçtiğimiz sezon yarışlardan uzak kalan ekipler başta olmak üzere, denize ve yarışlara doyacağız.   

Nefesler tutulmuş, Mart ayı içinde başlayacak olan 2021 yarış sezonunun ilk düdüğünün çalıp çalamayacağını takip ediyoruz. 

2017 yılından itibaren benim de fiilen organizasyon komitesinde olup desteklediğim Sportsboat sınıfı, bu sezon ORC Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. 

Organizasyon için Komite’nin hazırlıkları çoktan başladı, hatta ORC tarafından yayınlanan 2021 kural kitapçığına biz’den bir kareyi kapak yapmaya layık buldu. 

https://www.orc.org/rules/ORC%20Sportboat%20Class%20Rules%202021.pdf 

Şampiyona yaklaştıkça ben de fırsat bulabildikçe sizlere bir yandan komite üyelerini tanıtmaya, bir yandan da hazırlıkları kendi ağızlarından aktarmaya çalışacağım. 


İstanbul Yelken Kulübü 2021, tamamına yakını kadın yelkencilerden oluşan “Denizkızı Uluslararası Kadın Yelken Kupası” dahil, sezonunda toplam 8 yarışı İYK Trofesi bünyesinde düzenleyecek.


Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü 2021 sezonunda toplam 17 yarış düzenliyor. Bu yarışlar içinde meşhur “Aşşa Yarışı” (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kupası) da dahil olmak üzere gerçekleşme sırası ile “TAYK Komodorlar Trofesi”, “TAYK Trofesi” , “FARR40 & Mat1010 Benzer Tekleneler Trofesi” ve “Sonbahar Trofesi”nden oluşuyor. 


Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (“BAUISC”) bu sene 5.sini düzenleyeceği “Spring Trophy” serisi ile, yine yelken sevdalılarını toplam 6 yarış ile denizle ve İstanbul Boğazı ile buluşturacak. Geleneksel olarak “Sezonun İlk Boğaz Yarışı” nı yapmaya alışık olan gençler, geçtiğimiz sezon maalesef kısaltılmış program ile “Sezonun Son Boğaz Yarışı” nı gerçekleştirebildi. 


Orhan Gorbon, gelenekselleşen “Bosphorus Cup” yarışları ile 23-26 Eylül’de Türk yelkencileri İstanbul Boğazı ve Caddebostan - Adalar parkurlarında Bulgaristan, Romanya, Ukrayna başta olmak üzere Avrupa’dan gelen takımlar ile buluşturacak. 


 İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü (İAYYK), geçtiğimiz sezon ilki düzenlenen TC Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yelken Yarışları’nı ikinci defa düzenlemeyi planlıyor. 


SportsBoat TR Komitesi ise, “Sportsboat Trofesi 2021” bünyesinde gerçekleşecek olan 9 etap, “Türkiye Şampiyonası” kapsamında 3 etap ve “ORC Avrupa Şampiyonası” kapsamında 3 etap ile Sportsboat sınıfında yarışan Türk ve Avrupa’lı yelkencileri Marmara Denizi’nde misafir edecek… 


Gelelim Mart 2021 ayında start alması planlanan yarışlara: 

13-14 Mart Çanakkale Zaferi Kupası (İYK)

20-21 Mart BAUISC Spring Trophy (5.Yıl)

28 Mart Sportsboat Trofesi’2021 (1/9)


2021 sezonunun planlanan zamanda başlaması ve birbirinden güzel, keyifli yarışlara vesile olması dileklerimle… 

Denizleriniz sakin, pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun :-) 

Yarışlarda parkurda olacak tüm ekiplere başarılar dilerim


Sevgi ve saygılarımla


2020 Yarış Sezonuna Geri Sayım Sürüyor!

Merhaba,

2020 yarış sezonunun ilk işaretine sayılı günler kaldı ve takımlar karada ve denizde yarış hazırlıklarına hız verdi.

İstanbul filosunun katılacağı trofelerin de takvimleri belli oldu… İstanbul filosundaki büyük sınıflar bu sene yine İYK, BAUISC ve TAYK tarafından düzenlenen yarışlarda mücadele ederken, Sportsboat sınıfı artan ilgi ve katılımcı sayısı ile 2020’de yine süprizlerle dolu olacak…


Sezonun ilk düdüğü İstanbul Yelken Kulübü’nden çalacak ve ekipler 14 Mart 2020’de “Çanakkale Zaferi Kupası” için start alacak ve mücadele ertesi gün de devam edecek. Trofe, 15 Kasım’da düzenlenecek “Heybeliada 1773 Kupası” ile sona erecek.


21-22 Mart’ta Caddebostan açıklarında çalacak düdük ile sezonun ikinci trofesi start alacak. Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü tarafından bu sene 3.’sü düzenlenecek olan “BAUISC Spring Trophy 2020” nin ilk ayak yarışları için filo Caddebostan - Adalar parkurunda seri şamandıra yarışları için hazır olacak. Bu yarışların özelliği, büyük sınıflarda ilk defa ORC kurallarının uygulanması olacak. Yılın ilk boğaz yarışını ve deniz görmemiş çocukları deniz ile buluşturan “Dünya Çocukları” etaplarını da bünyesinde barındıran BAUISC Spring Trophy, 2-3 Mayıs’ta gerçekleşecek boğaz etabı ve ödül töreni ile sona erecek.


29 Mart tarihinde ise Sportsboat Trofesi başlıyor! “İzleyen değil yarışan ol” sloganı ile yelkenseverleri parkura davet eden Türkiye Sportsboat Organizasyon Komitesi, bu sene oldukça yorulacak.

29 Mart’ta verilecek ilk işaret ile başlayacak mücadele, Ekim 2020’ye kadar devam edecek. Trofede gerçekleşecek 8+1 ayak şamandıra ve coğrafi yarışın yanı sıra, Eylül ayı içinde İstanbul’da düzenlenecek “Türkiye Şampiyonası” yarışlarında Türkiye’nin en iyi sportsboat ekibi belli olacak. Trofenin 25 Ekim’de düzenlenecek “Mix Duo” yarışı ile tamamlanması planlandı.

Gelelim süprize… Ağustos ayında kimselere söz vermeyin! Türkiye Yelken Federasyonu ve Sportsboat Organizasyon Komitesi, ORC Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak…  Avrupa’nın en iyi yelken sporcuları, İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan etaplarda kozlarını paylaşacak… Bu mücadele kaçmaz, söylemedi demeyin! :-) 


Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (“TAYK”) Trofesi geçtiğimiz sene olduğu gibi yine bölümler halinde gerçekleşecek. Serinin ilk bölümü “Komodorlar Trofesi” için ilk düdük ise 4 Nisan’da çalacak. Bu yarışları meşhur “aşşa yarışı” nı içeren “TAYK Trofesi”, “Farr40 & Matt1010 benzer tekneler yarışları” ve “Sonbahar Trofesi” takip edecek.

Sezonun son düdüğü ise 12 Aralık 2020’de TAYK Sonbahar Trofesi’nin son ayak yarışları için çalacak.


Parkurda yarışacak ekipleri ve onları destekleyecek yelken ve deniz sevdalılarına şimdiden harika bir sezon dilerim!

Sevgi ve saygılarımla


Sportsboat Ailesi Büyüyor…


2019 yarış sezonu Aralık ayı içinde gerçekleşen son yarışların ardından sona erdi. 

Şimdi tüm ekipler ve kulüpler için dinlenme, 2019 sezonunu değerlendirme ve 2020 yarış sezonuna hazırlanma vakti!…

Sportsboat Türkiye Organizasyon Komitesi olarak bizler de geride bıraktığımız sezonu değerlendirmek ve 2020 yarış sezonunun hazırlıklarını birlikte yapabilmek amacı ile sporcularımız, tekne sahipleri, hakemlerimiz ve kulüp temsilcilerimiz ile birlikte Marmara Yelken Kulübü’nün ev sahipliğini yaptığı artık gelenekselleşen Aile Toplantımızda bir araya geldik. 

2018 yılına göre çok daha yoğun ilgi ve katılımın gerçekleştiği toplantıda, 2020 sezonunda aramıza yeni ekiplerin de katılacağını öğrenmek bizleri çok sevindirdi.


Komite Başkanımız Şükrü Sanus, sunumunda 2019 yarış sezonunda yarışlarda uygulanan ORC ölçüm ve değerlendirme kriterlerini katılımcılara aktarırken, Komite üyemiz, HSSK’nın sporcusu ve yöneticisi Saruhan Çinay tarafından 2019’da gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleşen Sportsboat etkinlikleri katılımcılar ile paylaşıldı. Komite’nin 2020 sezonuna dair planları ve 2020 yarış programına dair bilgiler de katılımcılara aktarıldı.


29 Mart’ta başlayacak ve 25 Ekim’e kadar devam edecek 2020 yarış programının detayları da şöyle:

2020 Sportsboat İlkbahar Trofesi

·         29 Mart 2020 Pazar        – Kalamış Yelken Kulübü Kupası (1)

·         26 Nisan 2020 Pazar      – Moda Deniz Kulübü Kupası

·         17 Mayıs 2020 Pazar      – Deniz Kuvvetleri Kupası

·         14 Haziran 2020 Pazar   – HSSK Kupası

2020 Sportsboat Yaz Trofesi

·         5 Temmuz 2020 Pazar   – Marmara Yelken Kulübü Kupası

·         16 Ağustos 2020 Pazar  – Kalamış Yelken Kulübü Kupası (2)

·         6 Eylül 2020 Pazar          – HSSK Kupası  

·         11 Ekim 2020 Pazar        – Kalamış Yelken Kulübü Kupası (3)

2020 Sportsboat Türkiye Şampiyonası

18-19-20 Eylül 2020 (Cuma-Ctesi_Pazar) – Kalamış Koyu

ORC Sportsboat Avrupa Şampiyonası

17-23 Ağustos 2020 – İstanbul

Trofe harici yarışlar

25 Ekim 2020 Pazar – TYF Mix Duo Yarışı


Aile Toplantımızda ayrıca, 2019 Nisan-Ekim ayları arasında çeşitli kulüplerin ev sahipliğinde 6 ayak üzerinden gerçekleşen 23 yarış sonucuna göre oluşan puan tablosuna göre 2019 sezonu Sportsboat Trofesi, ve Kalamış Yelken Kulübü Kupası ödül törenleri yapıldı ve dereceye giren ekipler ödüllerini aldı.

Bu sonuçlara göre 2019 sezonunun kazananları;

Genel klasmanda Troy/One Design teknesi Şükrü Sanus ve ekibi olurken,

Division B kategorisinde Kalamış Yelken Kulübü/Doğal Tutku teknesi Mehmet Dinçay ve ekibi oldu.

Dereceye giren ekipler ise:


2019 Sportsboat Trofesi

Genel Klasman

1.       Troy/One Design             - Şükrü Sanus ve ekibi

2.       Orient XS                          - Zeynep Atabay/Arif Gürdenli ve ekibi

3.       Nimbus                             - Heybeliada Su Sporları Kulübü (Saruhan Çinay)

Division B

1.       KYK/Doğal Tutku             - Mehmet Dinçay ve ekibi

2.       Vira Yelken/Bilgi Üni.     - Bilgi Üniversitesi Yelken Takımı

3.       Maskot                              - Yeditepe Üniversitesi Yelken Takımı (Alp Güçay)


Kalamış Yelken Kulübü Kupası

Genel Klasman

1-      Orient XS                          – Zeynep Atabay / Arif Gürdenli ve ekibi

2-      Troy/One Design            – Şükrü Sanus ve ekibi

3-      Splash                              – Serhat Çiftçi ve ekibi

Division B Kategorisi

1-      KYK/Doğal Tutku            – Mehmet Dinçay ve ekibi

2-      Agent                               – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünv. Yelken Takımı (Onur Bilgen)

3-      Vira Yelken                      – Bilgi Üniversitesi Yelken Takımı (Onur Mandalinci)

Sizleri de #izleyendegilyarisanol’mak için 2020’de aramıza bekliyoruz!

Sevgi ve saygılarımızla

Sportsboat Organizasyon Komitesi adına

Saruhan ÇİNAY & Kayıhan HASIRCI


Sportsboat Türkiye Şampiyonası 2019

SPORTSBOATRKİYE
ŞAMPİYONASI 2019

Basın Bülteni

(27-29 Eylül 2019
/ Kalamış Yelken Kulübü – İstanbul)

Geldi… geliyor derken büyük
heyecanla beklediğimiz Sportsboat sınıfında yılın “en iyi sporcuları”nı
belirleyeceğimiz gün geldi çattı…

Türkiye Yelken Federasyonu’nun
yarış takviminde yer alan, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun
düzenlediği Üniversiteler Arası Sportsboat Trofesi’ne de puan veren Türkiye
Şampiyonası 27-28-29 Eylül tarihlerinde Kalamış Yeken Kulübü’nün ev
sahipliğinde kulübün Fenerbahçe Koyu’nda bulunan tesislerinde 30’a yakın tekne
ve 100’ü aşkın sporcunun katılımı ile gerçekleşti.

Yarış talimatında yer alan 6 adet
şamandıra yarışı ardından yapılacak 1 coğrafi parkur yarışında ilk 10 sırada
yer alan “iyi” ekip arasında yapılacak madalya yarışı’nda “en iyi”yi belirlemek
üzere toplam 8 yarış planlandı. Hava ve rüzgar şartlarına göre Fenerbahçe –
Kalamış Koy içinde kurulan parkurda, ilk gün gerçekleşen 3 şamandıra yarışı ve
ardından ikinci gün yapılabilen 2 yarış ile 5 şamandıra yarışı geride kalırken,
puan tablosuna bakmaya yürek dayanmıyordu. Ekiplerin arasında öyle ufak puan
farkları vardı ki, şampiyona yolunda yapılacak en ufak bir hata madalyadan
uzaklaştırabilirdi. Talimata göre 4 yarış üzerinde gerçekleşen şamandıra
yarışlarında, 1 en kötü yarışın “atılması” hakkı bulunuyordu.

Şamandıra yarışlarında start
anından, finish düdüğü duyulana kadar parkurda yaşanan rekabeti izlediğimizde,
puan durumuna pek de şaşmamak gerekirdi aslında…

Dananın kuyruğunu kopartacak
coğrafi yarış öncesi tüm ekipler, yayından fırlamak üzere hazır ok gibi,
mücadeleye hazır ve oldukça motiveydi. 3.günün sabahında saat 09:00’da Kalamış
Yelken Kulübü Fenerbahçe Tesisleri’nde coğrafi yarış briefing’i düzenlendi ve
ekiplere rotalar konusunda bilgilendirme yapıldı. Tecrübeli baş hakem Somer
Büyükakkuş’un gözetiminde, denizden ve karadan sık sık yapılan ölçümler ile
adeta dakika dakika rüzgarın değişen yön ve şiddeti takip edildi. Ölçümler saat
12:00’ye doğru 5 knots civarında rüzgar verdiğinde, denizde ve karada bekleyen
ekipler, yarış komitesinin “yarışan yatların dikkatine…” ile başlayan anonsu
ile yarış hazırlığına başladı.

Sırasıyla 5-4 ve 1 dakika
anonsları yapılırken start hattında bekleyen ekipler de düşük kuvvetteki
rüzgarda coğrafi yarış için geri sayımdalardı. Çalan düdük ile Kalamış Yelken
Kulübü önünde Moda yönünde atılmış iki şamandıra arasından start alan 27 tekne,
önce digavsing fenerini iskelede, ardından Kınalıada’yı iskelede bırakarak
ilerleyecek, Sığlıca Çakarı’nın güney batısına atılan şamandırayı da iskelede
bırakıp yine Kalamış Yelken Kulübü önüneki finish hattına dönmek üzere start
aldı. Komite, hazırlıklarını rota kısaltması veya abandone seçeneklerini cebine
koyarak yaptı ve start işaretini verdi. Filo digavsing’i dönüp adalar
istikametinde gözden kaybolurken, komite de bot ile kısa rota uygulama
seçeneğini değerlendirmek üzere Sığlıca çakarı yönünde hareket etti. Rüzgarın
şiddetini daha da kaybetmesi üzerine, Sığlıca Çakarı’nda finishler alındı.

Finish verip karaya dönen ekipler
Kalamış Yelken Kulübü tesislerinde Türkiye Şampiyonası’nın destekçilerinin
ikramlarından faydalanırken, yarış komitesi gerçekleşen yarışlar sonrasındaki
son durumu hesaplıyordu. 1,5 katsayı ile çarpılacak olan coğrafi yarışta ilk
sıralarda olmak, “en iyi” nin seçileceği madalya yarışında “ben de varım”
anlamına geliyordu.

Bir yandan puanlar toplanırken,
diğer yandan madalya yarışı için rüzgar yön ve şiddeti sürekli takip
edilmekteydi. Puanlar belirlenip Kalamış Yelken Kulübü’nde kurulan yarış
sekreterliğinin camına asıldığında, nefesler tutulmuş, gözler madalya yarışının
yapılıp yapılamayacağı kararı için Baş Hakem Somer Büyükakkuş’un çalacağı düdük
ve toka edeceği bayrağın rengine odaklanmıştı. Saatler 16:30’a yaklaşırken
çalan üç düdük ve “Abandone altı Aydın” ile bugün başka yarış olmayacağı ilan
edildi ve şampiyonanın yarışları tamamlanmış oldu.

Böylece;

Overall
klasmanda:

1.       Nimbus
(J70)                                  Heybeliada
Su Sporları Kulübü (Saruhan ÇINAY)               10
puan

2.       Orient
XS (Farr 25 OD)                 Arif
RDENLİ / Zeynep ATABAY                                           10,50
puan

3.       Troy
One Design (Farr25 OD)     Şükrü SANUS                                                                             12,50
puan

Üniversiteler arası klasmanda
ise:

1.       Agent
(SB20 OD)                           Bahçeşehir
Üniversitesi / Onur Bilgen                                35,50
puan

2.       Vira
2 (Delphia 24)                        Bilgi
Üniversitesi / Onur MANDALİNCİ                                 43,50
puan

3.       Bozokbeyi
(Platu 25 OD)             Özyeğin
Üniversitesi / Kaan Yelken                                     58,50
puan

podyuma çıkmaya hak kazandılar.

Türk Yelkencilik tarihinde yat
sınıfında ilk kupayı kazanan Faik Bey’in anısına ithaf edilen Şampiyona’nın coğrafi
yarışta ilk üç sıraya giren ekipler de “Faik Bey Kupası” özel ödülünü almaya
hak kazandı.

Genel klasman sıralaması:

1.       Orient
XS (Farr 25 OD)                    Arif
RDENLİ / Zeynep ATABAY                                            

2.       Nimbus
(J70)                                   Heybeliada
Su Sporları Kulübü (Saruhan ÇINAY)               

3.       Troy
One Design (Farr25 OD)       Şükrü SANUS                                                                                  

Division B klasmanında ise üniversite
takımları ilk üç sırayı kimseye kaptırmadı:

1.       Agent
(SB20 OD)                             Bahçeşehir
Üniversitesi / Onur Bilgen

2.       Vira
2 (Delphia 24)                          Bilgi
Üniversitesi / Onur MANDALİNCİ                  

3.       Bozokbeyi
(Platu 25 OD)               Özyeğin
Üniversitesi / Kaan Yelken

Kalamış Yelken Kulübü’nde
gerçekleşen kupa töreninde dereceye giren ekiplere kupaları ve Türkiye
Şampiyonası’nın destekçilerinden gelen armağanlar verilirken, kupa alamayan
ekiplere de şampiyona destekçilerinden gelen hediyeler çekiliş ile dağıtıldı.

Bir şampiyonayı daha geride bırakırken,
Türkiye Sportsboat Trofesi 2019’un şampiyonunu ilan etmeye de sayılı günler
kaldı. Trofenin son yarışı, yine Kalamış Yelken Kulübü ev sahipliğinde 13 Ekim
2019 Pazar günü yapılacak.

Şampiyonaya katılan ve destek
veren tüm kişi ve kuruluşlara en içten teşekkürlerimizi sunar, seneye büyüyen
filomuz ile parkurlarda yeniden bir arada olabilmeyi dileriz.

Bizi takip edin, burada güzel
şeyler oluyor!

Web sitemiz: www.sportsboatturkiye.org

Instagram hesabımız:
@sportsboatturkiye

Sevgi ve saygılarımızla

İstanbul, 29/09/2019

Sportsboat Organizasyon Komitesi
adına

Kayıhan Hasırcı


Türkiye Şampiyonası’na geri sayım..

Türkiye Yelken Federasyonu
(“TYF”) ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (“TÜSF”) faaliyet
programında yer alan “Sportsboat Türkiye Şampiyonası”, 26-29 Eylül tarihleri
arasında Kalamış Yelken Kulübü ev sahipliğinde Kalamış koyu ve adalar
parkurunda düzenlenecek coğrafi ve şamandıra yarışları ile gerçekleşecek.

Her geçen sezon tekne sayısı ve
rekabetin artarak devam ettiği Sportsboat sınıfında Türkiye’nin EN İYİLERİ belli
olacak. Sportsboat Trofesi 2019’un da en önemli ayağı olan bu etapta, Türkiye
Şampiyonluğu’na aday pek çok iddalı ekip bulunuyor.

Üniversite takımları tarafında da
durum farklı değil! Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin yelken takımları,
EN İYİ” olabilmek için üç gün boyunca kıyasıya mücadele edecek.

Bir tarafta denizde kurulacak
parkurlar ve gerçekleşecek yarışların sorunsuz, centilmence ve adil geçmesi,
diğer taraftan da kara operasyonlarının problemsiz idaresi, Sportsboat Komitesi’nin
en büyük önceliği. Bir süre önce yeni üyelerin katılması ile kurulan Sportsboat
Organizasyon Komitesi, bu amaçla çalışmalarına çoktan başladı, bu günlerde son
rötuşların yapıldığını takip ediyoruz. Rekabetin oldukça yüksek olacağını
beklediğimiz bu yarışlarda, destekçilerimizin sayesinde yiyecek-içecek
ikramları, dereceye girecek ekiplere verilecek ödüller ve çekilişle
belirlenecek talihli ekiplere verilecek ödüller de hazır, sahiplerini bekliyor.

Gelelim detaylara;

Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan Kalamış Yelken
Kulübü’nün samimi ortamında, yarış sabahları start öncesinde ve yarış dönüşlerinde
sporcuları çeşitli ikramlar yapılacak,

Destekçi firmaların sayesinde dereceye girecek ekiplere, etkinliğin
anısına birbirinden keyifli hediyeler hazırlandı,

3 gün boyunca gerçekleşecek 1 coğrafi yarış ve 6 adet şamandıra
yarışında elde edilecek puanlarda ilk 10 sıraya giren ekipler arasında
gerçekleşecek “Madalya Yarışı”, Türkiye’nin EN İYİSİ’nin belirleneceği,
ekiplerin parkurda kozlarını paylaşacağı etap olacak.

Sportsboat
Trofesi 2019’un Türkiye Şampiyonası’nı bünyesinde barındıran bu ayağının bir
diğer önemli özelliği ise; 29 Eylül Pazar günü gerçekleşecek coğrafi yarışın,
1898 yılında Türk Yatçılık tarihinde Faik Bey tarafından Afacan adlı yat ile
kazanılan ilk kupanın anısına düzenlenecek ve Faik Bey’in bu etapta yeniden
hayat bulacak olması. Ayrıca ödüllendirilecek olan bu yarışta, şampiyonluğu
elde eden ekip Faik Bey’in orijinal kupasını da kaldıracak.

Şampiyonanın planladığı yarış takvimi
ise şöyle;

26 Eylül Perşembe          :
Kayıt

27 Eylül Cuma                   :
3 adet şamandıra yarışı

28 Eylül Cumartesi          : 3
adet şamandıra yarışı

29 Eylül Pazar                   :
1 adet coğrafi yarış ve madalya yarışı

3 gün boyunca gerçekleşecek mücadelelerin
görselleri #sportsboattrofesi2019 #sportsboatturkiyesampiyonasi2019
#izleyendegilyasayanol, izleyendegilyarisanol hashtag’leri sosyal medya
üzerinden ve www.sportsboatyurkiye.org
internet sitesi ve facebook hesapları üzerinden takip edilebilir.

Yarışlar Kalamış Yelken Kulübü
terası, İstanbul Yelken Kulübü terası, Moda Deniz Kulübü ve Moda Burnu’ndan
rahatlıkla izlenebilir.

Türkiye Şampiyonası’nda bizlerle
birlikte olacak değerli destekçilerimize The Marmara Hotels, Olimpic Sails, Sportworks,
Kaya Ropes, Eker Süt ve Süt Ürünleri, Mondegreen, Team Sail & Wind, Ergun
Elektrik, Admiral Marine Equipments, Uniq2Go, FormAssist, Hunerthebrand, Optinew,
Nokta Denizcilik, Motor Boat&Yachting Dergisi, Troy Apple, Alpet Marine ve
Missoiscarf’a sonsuz teşekkürlerimizle!

Tüm yelken severleri “izleyen
değil, yarışan olmaları” için parkura ve Kalamış Yelken Kulübü’ne bekliyoruz.

Saygılarımızla,

Sportsboat Organizasyon Komitesi Adına,

Saruhan ÇINAY & Kayıhan HASIRCI


Sportsboat Trofesi’nde finale doğru…


Türkiye Yelken Federasyonu’nun yarış takviminde yer alan Sportsboat Trofesi 2019’un 7.ayak yarışları ile Türkiye Üniversitelerarası Sportsboat Trofesi’nin 3. ayak yarışları 1 Eylül Pazar günü Heybeliada Su Sporları Kulübü ev sahipliğinde gerçekleşti.

Planlandığı gibi, Burgazada ile Heybeliada arasındaki kanalda oluşturulan orsa-pupa şamandıra parkurunda, Başhakem Somer BÜYÜKAKKUŞ’un 13:25’te çalan uyarı işaretinden itibaren kuzey-kuzeydoğu yönünden esen ve zaman zaman hızını 20 Knots’lara yükselten sert rüzgarın da etkisi ile temposunu hiç kaybetmeyen 3 yarışlık bir mücadele izledik.

Sportsboat Trofesi 2019; Heybeliada etabı ile yavaş yavaş sona yaklaşırken, bu etap da dahil; 27-29 Eylül arasında gerçekleşecek Türkiye Şampiyonası ve 13 Ekim tarihinde düzenlenecek final yarışında alınacak her puanın Trofe Şampiyonluğu yolunda altın değerinde olduğunun bilinciyle, özellikle son 1 dakika uyarısı verildiğinde start sırasındaki rekabetin etkisi ile zaman zaman yaşanan gerginlikler ve start hattındaki ufak temaslar ile starttan finish çizgisini geçene kadar süren borda bordaya mücadele ekiplerin yarışa ne kadar motive olduğunu gösteriyordu.

Kuvvetli rüzgarın etkisi ile broach’a giren tekneler ile malzeme/ekipman problemi yaşayarak yarıştan çekilen ekipler izleyenlere heyecanlı anlar yaşatırken, ekiplerde ciddi bir sakatlanma yaşanmaması bizleri sevindirdi.

Yarışların tamamlanmasının ardından ev sahibi Heybeliada Su Sporları Kulübü’nde düzenlenen kupa töreninde dereceye giren ve podyumda kupa ve madalyalarını alan ekipler ise şöyle oldu:

Genel Klasman (overall) sıralaması:

1.       J70 – Nimbus, Heybeliada Su Sporları Kulübü / Saruhan ÇINAY,

2.       Farr25 - Orient XS, Zeynep ATABAY / Arif GÜRDENLİ

3.       J70 – Ada Jr. / Hasan Utku ÇETİNER

Division B sıralaması:

1.       Cheese 6,5 – Kalamış Yelken Kulübü - Doğal Tutku/ Mehmet DİNÇAY

2.       Platu 25 OD - PYK 2 – Pendik Yelken Kulübü / Emin YAŞA

3.       Platu 25 OD - Mascot – Yeditepe Üniversitesi / Alp GÜÇER

Üniversitelerarası sıralama:

1.       Platu 25 OD - Mascot – Yeditepe Üniversitesi / Alp GÜÇER

2.       Platu 25 OD - Fenerbahçe 5 - Boğaziçi Üniversitesi / Ece Göksu GÖK

3.       Platu 25 OD - Poseidon Yelken 2 - Acıbadem Üniversitesi / Berk OTUÇ

3 ve üzeri benzer tekneler arasındaki mücadelenin kazananları ise:

Farr25 OD kategorisi      : Orient XS, Zeynep ATABAY / Arif GÜRDENLİ,

J70 OD kategorisi            : Nimbus, Heybeliada Su Sporları Kulübü / Saruhan ÇINAY

Platu 25 OD kategorisi   : Mascot, Yeditepe Üniversitesi / Alp GÜÇER

27-28-29 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek Türkiye Şampiyonası için Kalamış Yelken Kulübü’nde buluşmak üzere,

Saygılarımızla

Sportsboat Organizasyon Komitesi adına 

Kayıhan Hasırcı


Sportsboat Trofesi 2019 5. Ayak’ta Tüm Hızı İle Devam Ediyor

Türkiye Yelken Federasyonu 2019
yılı faaliyet programında yer alan Sportsboat Trofesi 5. Ayak Yarışları, 21
Temmuz 2019 Pazar günü Moda Deniz Kulübü’nün ev sahipliğinde Fenerbahçe Koyu
içinde yapılan 3 şamandıra yarışı ile gerçekleşti.

Dereağzı yönünde Setur Marina
açığına atılan orsa kapı şamandıraları ile Moda burnu açığına atılan pupa kapı
şamandıraları arasında kurulan, teknelerin 2 tam tur atacakları 3 deniz mili uzunluğundaki
sosis parkurun start/finish hattı Moda Deniz Kulübü ile Fenerbahçe arasındaydı.

8-10 Knots hızında kuzey yönlü
esen rüzgarın zaman zaman sağanaklarda 20 Knots hızına ulaşması, yarışların
oldukça tempolu geçeceğinin işaretlerini veriyordu. Sert esen rüzgarda yarış
öncesi antrenman yapan teknelerin zaman zaman broach’a girmeleri, her ne kadar karada
yarışı izleyenlere güzel görüntüler verse de; yarışan ekiplerin sadece
birbirleri ile mücadele etmelerinin yetmeyeceğini, şiddetli rüzgarın aniden yelkenlere
bindirmesi ile teknelerin dengesini etkileyebileceğini de dikkate almaları
gerektiğini hatırlatıyordu.

Sportsboat Trofesi 2019’un
5.ayağında Trofe’de ilk defa start alacak tekneler ile birlikte toplamda 19
ekip start hattında yerini aldı ve planlandığı gibi 13:25’te çalan ilk uyarı
işareti ile geri sayım başladı. Parkurun karaya çok yakın olması nedeni ile
Hakem Komitesi Moda Deniz Kulübü’nden göndere çektiği flamalar ile yarışı
karadan yönetti.

5.ayakta J70 tipi tekneler,
önceki ayaklarda liderliği kimseye kaptırmayan Farr25 sınıfı teknelere adeta
kök söktürdü ve zirve mücadelesinde biz de varız dedi. 5. Ayak overall
sıralamada ilk 3 sırada iki J70 yer aldı.

Gün içinde gerçekleşen 3 yarışın sonunda
sıralama şöyle oluştu:

Genel klasmanda:

1.       One
Design - Troy / Şükrü Sanus (FARR25),

2.       Nimbus
/ Heybeliada Su Sporları Kulübü – Saruhan Çınay (J70),

3.       Asterisk
Jr - Ergun Elektrik Yelken Takımı – Güray Zünbül (J70),

Division B kategorisinde:

1.       KYK
1 – Doğal Tutku / Kalamış Yelken Kulübü – Mehmet Dinçay (Cheese 6,5)

2.       Karya
Yelken – Mondegreen / Aysu Peksağ 
(Surprise)

3.       Nomos/Mass
– Marmara Yelken Kulübü – Tuluğ Edige (First 7.5)

3 tekne ve üzerinde katılım ile
gerçekleşen benzer tekneler arasındaki mücadelede ise sınıf birincileri kupaya
hak kazandı:

Farr 25 birincisi  : One Design – Troy / Şükrü Sanus,

J70 birincisi         : Nimbus / Heybeliada Su Sporları
Kulübü / Saruhan Çınay,

SB20 birincisi     : Agent / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi /
Onur Bilgen

Sportsboat Trofesi 2019, 1 Eylül
2019’da Heybeliada Su Sporları Kulübü ev sahipliğinde düzenlenecek 6.ayak
yarışları ile devam edecek.

Saygılarımızla,


Sportsboat Organizasyon Komitesi
Adına

Saruhan Çınay & Kayıhan
Hasırcı 


Sportsboat Trofesi 2019 4. Ayak’ta Beklenen Rüzgar Geldi

Türkiye Yelken Federasyonu Sportsboat
Komitesi 2019 yılı faaliyet programında yer alan Sportsboat Trofesi 4. Ayak
Yarışları, 16 Haziran 2019 tarihinde Marmara Yelken Kulübü ev sahipliğinde
gerçekleşti.

Üniversite takımlarından,
Sportsboat Trofesi ve Üniversiteler Arası Sportsboat Trofesi’nin her ikisini de
takip eden ekiplerin yer aldığı Sportsboat Trofesi’nin 4.ayak yarışlarında, kayıt
veren 21 tekneden 20 tanesi  start
hattında yerini aldı.

Sezon başından beri adeta dört gözle
beklediğimiz rüzgar, nihayet bu yarışlarda ekiplerin ve Organizasyon
Komitesi’nin yüzünü güldürdü ve gün boyunca, poyraz yönünden 8-15 knots
aralığındaki rüzgar kuvvetinde, oldukça yüksek tempolu 3 yarış
gerçekleştirildi. Caddebostan-Adalar parkurunda 3.6 deniz mili mesafede kurulan
parkurda, start hattından itibaren izlenen rekabet ve mücadele, son teknenin
finish hattını kesmesine kadar aralıksız devam etti.

Bir önceki gün TEB Özel
Bankacılık & TAYK Trofesi kapsaımda yer alan Kalamış - Marmara Adası –
Kalamış rotasında gerçekleşen uzun yarışta 24-36 saat arasında kıyasıya
mücadele eden ekiplerde yarışan yelkencilerin de yorgunluklarına rağmen
Sportsboat 4. Ayak yarışlarında start almaları bizleri çok memnun etti. Bu
zorlu mücadelede 3 adet Farr 25, 2 adet J70, 5 adet SB20, 3 adet Platu 25, 3
adet J80, 1 adet Melges 24, 1 adet Cheese 6.5, 1 adet First 7.5 ve 1 adet
Surprise yer aldı.

Gerçekleşen 3 yarışta, genel
klasman kategorisinde her yarışın 1.si farklı ekipler oldu ve 4. ayak
yarışlarının birincisi, adeta 3 yarış boyunca borda bordaya yarışan teknelerin
finish hattını kesmesine kadar belirlenemedi.

Tamamlanan 3 yarışın neticesinde;
6 puanla Troy/One Design teknesi ile Şükrü Sanus ve ekibi 1.olurken, 7 puan
toplayan ekiplerden Orient Express XS teknesi Arif Gürdenli ve ekibi ile 2.,
aynı puan ile Nimbus teknesi ile Saruhan Çinay ve ekibi 3. sırada yer aldı.

2019 sezonuna, ekibini koruyan
tekneler ile yeni ekip oluşturan teknelerin yer aldığı, genç ekipler ile
tecrübeli ekiplerin kıyasıya mücadelesi ile gerçekleşen 3 yarış sonunda kürsü
gören ekipler ise:

Genel Klasmanda

1.       One
Design - Troy / Şükrü Sanus (FARR25),

2.       Orient
Express XS / Arif Gürdenli (FARR25),

3.       Nimbus
/ Heybeliada Su Sporları Kulübü – Saruhan Çınay (J70)

Division B kategorisinde

1.       KYK
1 – Doğal Tutku / Kalamış Yelken Kulübü – Mehmet Dinçay (Cheese 6,5),

2.       ING&VIRA
1 – Vira Yatçılık – Berk Güngör (Delphia 24)

3.       NOMOS/MASS
– Marmara Yelken Kulübü – Tuluğ Edige (First 7.5)

Marmara Yelken Kulübü ev
sahipliğinde gerçekleşen yarışların ödül töreni, aynı gün içerisinde Marmara
Yelken Kulübü lokalinde gerçekleşti ve dereceye giren sporculara kupaları
verildi. Genel klasman kategorisinde dereceye giren ekiplere Team Sailwind
firması tarafından marin konseptli bileklikler hediye edildi.

Parkurda mücadele eden tüm ekipleri,
gösterdikleri harika performans için tebrik eder, Sportsboat Trofesi 2019’un
bir sonraki ayağının 30 Haziran 2019 tarihinde Bursa’da gerçekleşeceğini de tüm
yelken severlere hatırlatmak isteriz.

Sevgi ve Saygılarımızla

TYF Sportsboat Organizasyon Komitesi adına

Saruhan ÇİNAY & Kayıhan HASIRCI 

Copyright © All rights reserved.
Using Format